Kultura dostępna plus

W Parlamencie dobiegają końca prace nad Ustawą o dostępności. Projekt 2 sierpnia br. został jednogłośnie przyjęty przez Senat i teraz czeka już tylko na podpis Prezydenta. Program Dostępność plus ma na celu ułatwienie dostępu do usług czy produktów oraz umożliwienie aktywnego udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach. Niewątpliwie, przestrzenią, która powinna być dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców jest sfera kultury i sztuki.

Wiele instytucji kultury aranżując przestrzeń czy planując wydarzenia coraz częściej bierze pod uwagę specjalne potrzeby swoich odwiedzających

Jedną z nich jest Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, które od dawna dba aby jego oferta była dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców.

Nie inaczej jest w przypadku realizowanego od marca 2017 projektu pn. „ŹRÓDŁA PRZEMIAN. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku i Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie”, który otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 10,6 mln zł. Zaplanowane prace budowlane mają na celu nie tylko przywrócenie dawnego blasku remontowanym obiektom, ale również stworzenie nowej przestrzeni wystawienniczej, z nową ofertą edukacyjną.

Oba obiekty wyposażone zostaną w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. W Białym Domku zainstalowany zostanie podnośnik i pętla indukcyjna. Z kolei w Wodozbiorze, gdzie planowana jest całkowicie nowa przestrzeń ekspozycyjna, już od lutego br. trwają prace nad udostępnieniem jego przestrzeni osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu. Powstają trójwymiarowe makiety, min. bryły i wnętrza budynku, które z myślą o słabowidzących turystach przygotowane będą w kontrastowych kolorach, oprócz tego będzie można ich dotknąć, aby w ten sposób "zobaczyć" odnowiony Wodozbiór. W ramach projektu realizowane są również audiodeskrypcje prezentowanych wystaw, tyflografiki czy materiały w Polskim Języku Migowym. Oba budynki posiadać będą punktową pętlę indukcyjną.

Zanim jednak Biały Domek i Wodozbiór zostaną otwarte dla gości, osoby z niepełnosprawnościami już teraz mogą dowiedzieć się czegoś na temat remontowanych obiektów i ich historii.

Zapraszamy

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/nasze-projekty/bialy-domek-polski-jezyk-migowy

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/nasze-projekty/bialy-domek-tekst-latwy

 

Wróć do wiadomości