Mauzoleum w Michniowie w finale konkursu architektonicznego Tygodnika Polityka

Mauzoleum w Michniowie w finale konkursu architektonicznego Tygodnika Polityka

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie znalazło się wśród finalistów 10. jubileuszowej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI dla najlepszych nowo powstałych budynków w Polsce. 

Do 25 kwietnia czytelnicy wybierali Laureata Nagrody Internautów w głosowaniu internetowym.

Autorem wyjątkowego projektu architektonicznego Mauzoleum w Michniowie jest Nizio Design International Mirosław Nizio. Jego celem jest upamiętnienie losów mieszkańców polskich wsi w okresie II wojny światowej pod okupację niemiecką i sowiecką. -  Forma muzeum jest niezwykle ekspresyjna oraz narracyjna – podkreśla Piotr Sarzyński z Tygodnika Polityka - Kolejne moduły obiektu, odwołujące się do bryły wiejskiej chaty, symbolizują postępującą eskalację wojennych represji, prowadzących do całkowitego unicestwienia. 

Obiekt powstał dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie”. Całość inwestycji kosztowała prawie 22 mln złotych, z czego wsparcie UE wyniosło ponad 10 mln złotych. Uroczyste otwarcie Mauzoleum dla zwiedzających jest planowane w rocznicę pacyfikacji Michniowa – 12 lipca.

Więcej o Mauzoleum:
https://mwk.com.pl/o-muzeum/mauzoleum 

Zdjęcia: Paweł Ulatowski

Wróć do wiadomości