Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza

Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza

11 czerwca 2021 r. odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń, które powstało w ramach projektu  „Muzeum Twierdzy Toruń – adaptacja Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne”.

Dawne Koszary Bramy Chełmińskiej to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych. Składają się na niego: forty, schrony, baterie artyleryjskie i budowle zaplecza. W czasie pełnienia swojej funkcji obronnej obiekt mógł pomieścić 160 żołnierzy a na jego terenie znajdowało się także laboratorium amunicyjne.

Obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Twierdzy Toruń, które powstało dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich na kwotę 14,4 mln.

Dzięki inwestycji udało się odtworzyć pierwotną infrastrukturę wewnętrzną i zewnętrzną koszar i wyremontować zachowane części obiektu. Oprócz tego zakupiony został sprzęt i wyposażenie sal ekspozycyjnych i na potrzeby działalności edukacyjnej.

Zrealizowany projekt przyczynił się do powstania nowoczesnej instytucji kultury otwartej na potrzeby i oczekiwania szerokiego grona odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami. Poza rozwiązaniami architektonicznymi stworzone zostały też makiety 3D oraz audiodeskrypcje wybranych elementów ekspozycji.

W okresie wakacyjnym Muzeum Twierdzy Toruń otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 12 – 18, a już 26 czerwca br., z okazji święta miasta Torunia, zapraszamy na Noc w Muzeum.

fotografie na stronie: Paweł Ulatowski

Wróć do wiadomości