Nagroda dla Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

6 lutego br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 4 Design Days 2020 statuetkę Property Design Awards w kategorii Design wnętrze – obiekty publiczne otrzymało Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Nowoczesne wnętrze Muzeum dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami (w tym wzroku i słuch) powstało dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 43 mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 51,5 mln zł.  

W ramach projektu pn. Przeszłość przyszłości remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji stworzono dwadzieścia sześć sal ekspozycyjnych. Nowoczesny wystrój oraz zastosowanie najnowszych technik wystawienniczych pozwoliło na stworzenie unikatowej oprawy  dla historycznej kolekcji bezcennych dzieł sztuki takich np. jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna.

Konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie w sierpniu 2017 roku wygrała firma Art FM z Krakowa.

Warto również zauważyć, że wśród najlepszych pięciu wnętrz obiektów publicznych (w ramach konkursu Property Design Awards) znalazł się także Stary Teatr Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Adaptacja historycznego budynku tzw. Starego Teatru na nową siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście była możliwa dzięki realizacji projektu, pt. Adaptacja budynku „Starego Teatru” na działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji  o Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu sfinansowanego środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 18,8 mln zł. Koszt całkowity projektu wyniósł 28,6 zł mln.

Więcej informacji na stronach organizatora konkursu.

Wróć do wiadomości