Nasi beneficjenci wznawiają działalność!

Rozpoczął się drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem w Polsce. Część instytucji kultury (biblioteki, muzea, galerie sztuki) ponownie mogą wznowić swoją działalność! Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, gdyż potrzebna jest zmiana dotychczasowych zasad zwiedzania, przystosowanie istniejącej infrastruktury do nowych warunków wynikających z troski o zdrowie i bezpieczeństwo zwiedzających oraz wytycznych Sanepidu. Niemniej jednak wiele instytucji czas zamknięcia wykorzystało na przygotowanie się do nowej sytuacji i w najbliższym czasie, choć w ograniczony sposób, znów będą dostępne. Wśród nich są także Beneficjenci VIII osi Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury POIiŚ 2014-2020, którzy zrealizowali swoje projekty dzięki środkom unijnym, których obsługą zajmuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Instytucja Pośrednicząca  dla ww. osi.

Jako pierwsze w dniu 4 maja otworzyły się dwie rezydencje królewskie. O godz. 13.00 odbyło się uroczyste otwarcie Bramy Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Dyrektor muzeum prof. Wojciech Fałkowski w towarzystwie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego dokonał ponownego udostępnienia Zamku dla zwiedzających i zaprezentował nową trasę zwiedzania tzw. Królewską. Trasa została przygotowana tak aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa wszystkim gościom Zamku. W ramach działań, które mają doprowadzić do normalnego funkcjonowania muzeum, wydłużono też godziny otwarcia ogrodów zamkowych, których pięknem można teraz cieszyć się codziennie w godzinach 10.00 – 20.00 oraz m.in. dzięki zrealizowanemu w ramach VIII osi priorytetowej POIiŚ projektowi, pt. Odtworzenie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski na Wawelu także zdecydował się na otwarcie swoich renesansowych ogrodów. Ponadto udostępnił zwiedzającym dziedziniec arkadowy i zewnętrzny, których renowacja była także możliwa dzięki unijnym dotacjom jakie otrzymało Muzeum w ramach dwóch perspektyw finansowanych POIiŚ 2007-2013 oraz 2014-2020.

 

Natomiast od dziś ponownie będzie można zwiedzać m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, które częściowo udostępni Pałac na Wyspie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Biały Domek, którego konserwacja i remont była możliwa dzięki realizacji unijnego projektu, pt. Źródła przemian. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Z kolei od 8 maja zwiedzać będzie można także Starą Oranżerię wraz z Królewską Galerią Rzeźby.

Serdecznie zapraszamy także do śledzenia informacji na stronach naszych pozostałych Beneficjentów (Mapa projektów znajduje się na stronie głównej naszego serwisu) na temat możliwości ponownego wznowienia działalności.

Warto jednak pamiętać, że nadal z bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej naszych Beneficjentów można korzystać on-line. W sieci znajdziecie Państwo zarówno zajęcia i warsztaty dla najmłodszych, lekcje dla młodzieży i studentów, a także wirtualne zwiedzanie wybranych ekspozycji.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą

 

Wróć do wiadomości