Otwarcie wystawy stałej w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Otwarcie wystawy stałej w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Muzeum Lotnictwa w Krakowie zaprezentowało w ubiegłym tygodniu swoim gościom efekt ostatnich kilku lat wytężonej pracy  – wystawę stałą „Skrzydła i ludzie XX wieku”.

Ekspozycja prezentuje niezwykle bogate zbiory muzeum, sukcesywnie zbierane na najstarszym lotnisku wojskowym w Polsce (i jednym z najstarszych na świecie) - Rakowice-Czyżyny.

Podróż po niezwykle ciekawej historii awiacji odbywa się w następujących strefach tematycznych:

  1. HANGAR GŁÓWNY

W wyremontowanym historycznym obiekcie hangaru  zwiedzający zapoznają się z historią rozwoju lotnictwa wojskowego od lat 20. do lat 50. dwudziestego wieku. Zainstalowana wewnętrzna antresola ułatwi miłośnikom awiacji oglądanie statków powietrznych wyeksponowanych aż na trzech poziomach. W tym miejscu zwiedzający będą mogli nie tylko wejść do wnętrz samolotów (Junkers Ju52 i Li-2), ale również skorzystać z symulatorów lotu (lot przedwojennym samolotem, myśliwcem MiG-21PFM czy symulator stanowiska strzelca pokładowego bombowca).

  1. MAGAZYN HISTORII

Wystawa – zaaranżowana w formie bocznicy kolejowej – prezentuje najcenniejsze eksponaty odnalezione w roku 1945. Poprzez swój oryginalny, nienaruszony wygląd  mają wzbudzać w zwiedzających przede wszystkim uczucie bezpośredniego obcowania z prawdziwą historią.

  1. METAMUZEUM

W tej części goście zapraszani są do zabawy w lotnictwo poprzez pokazanie nierozerwalnego związku pomiędzy modelarstwem a lotnictwem.

  1. SILNIKOWNIA

Silnikownia, czyli największa w Europie kolekcja napędów lotniczych  to prawdziwa gratka dla fanów techniki. Zwiedzający mogą dokładnie się przyjrzeć konstrukcji silników lotniczych, a zwłaszcza ich aspektom inżynierskim i mechanicznym.

  1. ARCHEOLOGIA LOTNICTWA

Ta część wystawy opowiada o tej tragicznej stronie lotnictwa – katastrofach powietrznych. Pionierska w tej części świata ekspozycja ukazuje techniki wykorzystywane w akcjach poszukiwawczych na ziemi i pod wodą. W dużej mierze multimedialna wystawa stara się pokazać że historia awiacji to nie tylko wielcy lotnicy i ich sukcesy, ale również niestety porażki.

Wystawa stała „Skrzydła i ludzie XX wieku” została sfinansowana w ramach projektu „Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice - Czyżyny wraz z adaptacją na potrzeby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie”. Inwestycja o wartości całkowitej prawie 20 mln zł otrzymała wsparcie Unii Europejskiej w kwocie 9,4 mln złotych.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie Muzeum.

Zdjęcia na stronie: Paweł Ulatowski

 

Wróć do wiadomości