Sybilla 2021 dla beneficjentów POIIŚ

Sybilla 2021 dla beneficjentów POIIŚ

Już po raz 42 Jury Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021 przyznało nagrody i wyróżnienia, wskazując tym samym najbardziej prężne i innowacyjne instytucje muzealne w Polsce. Wśród wielu laureatów znaleźli się również beneficjenci Programu Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie docenione wystawy w ramach kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe” zostały zrealizowane dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało nagrodę za nową wystawę pn. „Miasto-Moda-Maszyna”, która była elementem projektu dofinansowanego ze środków unijnych na kwotę prawie 9 mln złotych. Ekspozycja obejmuje trzy kondygnacje o łącznej powierzchni ponad 2500 m². Opowiada ona o historii włókiennictwa i przemysłu odzieżowego, pracy fabryk oraz życiu łodzian.

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymało Muzeum Pamięci Sybiru. Doceniona wystawa stała powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w wysokości ponad 6 mln złotych. W ramach projektu pt. „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” powstała wyjątkowa ekspozycja upamiętniająca wielowiekową obecności Polaków na Syberii. Wykorzystuje ona najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne, aby opowiedzieć zwiedzającym o polskich osadnikach, odkrywcach Syberii, zesłańcach oraz ofiarach deportacji.

Jury wyróżniło również Muzeum Hutnictwa w Chorzowie za wystawę pt. „Królestwo żelaza”. Opowiada ona o historii Huty Królewskiej i jej roli w rewolucji przemysłowej regionu. Wystaw to element projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”. Projekt, realizowany we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 67 mln złotych.

Gratulujemy!

Więcej informacji:

https://muzeumhutnictwa.pl/wystawy/#wystawa-stala

https://sybir.bialystok.pl/o-muzeum/

https://cmwl.pl/public/wydarzenie/wybrane/miasto-moda-maszyna,102

 Sala wystawowa z eksponatami. Na  środku duży, czerwony, matriałowy transparent z napisem: "Zakłady Państwowe I.K. Poznański w Łodzi"

Wystawa stała Centralne Muzeum Włókiennictwa fot. Michał Zięba

Sala wystawowa z eksponatami. W głębi manekiny prezentujące różne style ubioru: srebrzystą sukienkę do kolan w stylu lat XX-tych, czarny klasyczny garnitur, sukienki wyjściowe w kolorach granatowymi czarno-białym z lat 40-tych i 50-tych.

Wystawa stała Centralne Muzeum Włókiennictwa fot. Michał Zięba

Hala fabryczna, na pierwszym planie metalowe wózki załadowane materiałami do szycia i pudłami z plastikowymi rurkami. W tle duże fabryczne maszyny do szycia, różnokolorowe szpule nici.

Wystawa stała Centralne Muzeum Włókiennictwa fot. Michał Zięba

Sala wystawowa zaaranżowana na salę więzienną, w której spali zesłańcy na Sybir. Na pierwszym planie proste, drewniane prycze zaścielone brudnymi, cienkimi, postrzępionymi kocami.

Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru fot. Michał Zięba

Sala wystawowa utrzymana w białych zimnych barwach. W tle zdjęcia rosyjskiej , zaśnieżonej tajgi.

Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru fot. Michał Zięba

Sala wystawowa utrzymana w kolorach czerni i brązu. Na środku duży napis SYBIR.

Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru fot. Michał Zięba

 

Wróć do wiadomości