Uroczyste otwarcie Dolnego Kościoła Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie

Uroczyste otwarcie Dolnego Kościoła Parafii Wszystkich Świętych w  Warszawie

29 maja 2020 r., o godz. 11 odbyło się uroczyste otwarcie dolnego kościoła Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. W uroczystości udział wzięli m.in. Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, kard. Kazimierz Nycz, Proboszcz parafii ks. Piotr Waleńdzik i dr Marek Prawda dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Od 2017 roku w największej świątyni Stolicy realizowany jest projekt „Rewitalizacja zabytkowego kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie dla zachowania dziedzictwa kulturowego i poprawy dostępności do zasobów kultury”, którego dofinansowanie z funduszy europejskich wynosi prawie 16 mln zł.

"Projekt w dolnym kościele parafii Wszystkich Świętych w Warszawie to przykład wielkiego wysiłku jaki prowadzimy, by zadbać o kulturę i dziedzictwo polskie. Efekty są wspaniałe. To jest jedna ze 145 inwestycji, jaką realizujemy w ramach POIiŚ z funduszy europejskich. Wartość tych wszystkich projektów to ponad 2 miliardy złotych" – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński

Dzięki realizacji unijnego projektu całkowicie nowa przestrzeń pełnić będzie funkcję kulturalno-edukacyjną. W przebudowanych wnętrzach, które odzyskały swój historyczny układ powstały trzy multimedialne ścieżki edukacyjne poświęcone m.in.  historii ludzi zaangażowanych w pomoc Żydom podczas II wojny światowej.

Ponadto w salach odbywać się będą wystawy czasowe, wykłady, projekcje filmowe czy przedstawienia teatralne. Po raz pierwszy w swojej historii dolny kościół udostępniony zostanie także osobom niepełnosprawnym ruchowo, seniorom oraz najmłodszym pokoleniom zwiedzających.

Dobiegają końca także prace w górnym kościele, gdzie już od przyszłego roku będzie można podziwiać odrestaurowane wnętrza i odnowione zabytki ruchome, wspaniałą kolekcję obrazów Michaela Willmanna z cyklu „Męczeństwo Apostołów” a także posłuchać koncertów organowych.

To dzięki funduszom europejskim możliwa jest rewitalizacja zabytkowego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, która przyczyni się do zachowania polskiego, chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego. Ten projekt, to wyraz solidarności pozostałych obywateli Unii Europejskiej z Polakami. Prawie 80% kosztów inwestycji (15,9 mln zł z 20 mln zł) to bezzwrotna pomoc z budżetu Unii. Ta inwestycja będzie służyć wiernym, ale także gościom zwiedzającym Warszawę. Unijna pomoc, szczególnie w czasach obecnej pandemii koronawirusa, nie ustaje i nadal będzie skutecznie przyczyniać się do rozwoju polskich miast i wsi.” - powiedział Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

 

Dzięki projektowi na mapie Warszawy powstało nowe miejsce kulturalnych spotkań gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.

 fot. Danuta Matloch/MKiDN

Wróć do wiadomości