Uroczyste otwarcie Pałacu Krzysztofory w Krakowie

Uroczyste otwarcie Pałacu Krzysztofory w Krakowie

24 i 25 lipca Muzeum Krakowa zaprasza na uroczyste otwarcie Pałacu Krzysztofory - jednej z najważniejszych i najbardziej okazałych rezydencji miejskich miasta. Jej wschodnia część, w której siedzibę ma muzeum, w ciągu ostatnich kilku lat przeszła kompleksową modernizację i remont.

W najbliższy weekend będzie można podziwiać na własne oczy efekty zakończonej inwestycji. Muzeum przygotowało w tym celu bogaty program kulturalny. Odwiedzający Pałac Krzysztofory będą mieli okazję wziąć udział m.in. w nocnym zwiedzaniu obiektu, warsztatach teatralnych a dzieci w spektaklu o Panu Twardowskim.   

- Imieniny Krzysztofa, czyli święto Pałacu Krzysztofory, w tym roku będą miały wyjątkowy charakter. Będzie to wydarzenie połączone z otwarciem Pałacu Krzysztofory po kilkuletniej modernizacji. Uczestnicy Imienin Krzysztofa będą mogli razem z przewodnikiem zwiedzić wyremontowane wnętrza Pałacu Krzysztofory – zarówno przestrzenie wystawiennicze, jak również te pomieszczenia, którym nadano nowe funkcje muzealne – czytamy na stronie Muzeum.  

Celem zakończonego właśnie projektu było przywrócenie reprezentacyjnego wystroju wnętrz oraz dostosowanie ich do potrzeb nowoczesnej działalności muzealnej.

Prace te prowadzone były w ramach projektu „Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu pod Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”. Całkowity kosz inwestycji przekroczył 56 mln zł, z czego ponad 29 mln pochodziło z Unii Europejskiej.

Działania obejmowały modernizację wszystkich kondygnacji wydzielonej części pałacu (piwnice, piętra i poddasze) wraz z instalacjami i sieciami. W zabytkowych wnętrzach powstało nowoczesne muzeum obejmujące przestrzenie wystawiennicze, edukacyjne, biurowe, handlowe i gastronomiczne. Położono nowe parkiety, zmodernizowano instalacje eklektyczne i wodno-kanalizacyjne, zainstalowano nowe węzły sanitarne. W trakcie prac remontowych odkryto również liczne polichromie, które poddane zostały restauracji.

Efektem realizacji projektu jest powstanie „Muzeum Kompletnego” - czyli miejsca spotkania ze sztuką, ale także miejsca spotkań mieszkańców i przestrzeni do wspólnie spędzanego czasu wolnego.  

Program wydarzeń otwierających Pałac Krzysztofory 

Zapraszamy!

Fot. Muzeum Krakowa

Wróć do wiadomości