Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru ukończona!

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru ukończona!

Fotografie na stronie: Muzeum Pamięci Sybiru

Dobiegły końca prace nad kluczowym elementem nowo tworzonego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku  – wystawą stałą. To milowy krok do zaplanowanego na wrzesień tego roku wielkiego otwarcia tej nowej placówki muzealnej w Polsce. W związku z tym wydarzeniem muzeum zorganizowało dziś  na swoim profilu na Facebooku spotkanie informacyjne, które można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru/videos/441617753727760

Celem wystawy jest pokazanie nie tylko represji związanych z Sybirem, ale przede wszystkim ogromnej siły ludzi, którzy pomimo zsyłki na Syberię podjęli walkę z siłami okrutnych reżimów i bezwzględnej natury.

Wystawa stała, która stanowi efekt 3 lat intensywnej pracy zespołu eksperckiego Muzeum, jest jedną z najnowocześniejszych wystaw tego typu w Europie. Z powodzeniem łączy ze sobą multimedia, autorską narrację i oryginalne eksponaty. Goście muzeum, prowadzeni głosami ocalałych Sybiraków, będą podążać nietuzinkową, niechronologiczną a przy tym niejednokrotnie zaskakującą, ścieżką zwiedzania.

Wystawa w liczbach:

- ponad 2 000 m2 powierzchni wystawienniczej;

- 1167 sekund filmów, 589 sekund animacji, 6109 sekund nagrań dźwiękowych i 299 punktów interaktywnych w kioskach

-  159 gablot;

-  99 symbolicznych steli (w tym 24 imiennych);

- 63 paneli tekstowych i 356 tabliczek z opisami i podpisami; 

- system audioprzewodników w 6 językach obcych (rosyjski, białoruski, ukraiński, litewski, łotewski, angielski

- ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących,

- ścieżka dla osób niesłyszących i niedosłyszących z lektorem języka migowego.

Obecnie muzeum jest na etapie kończenia prac do otwarcia wystawy dla zwiedzających, w tym instalacji nowoczesnego systemu biletowego oraz przygotowania pracowników i przewodników do obsługi zwiedzających. 

Ukończona wystawa stała jest finansowana w ramach projektu pn. „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru”. Inwestycja ta otrzymała wsparcie z Unii Europejskiej w kwocie 6,8 mln złotych, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej prawie 13 mln złotych.

 

Wróć do wiadomości