Zabytek Zadbany w Łazienkach Królewskich

Ogólnopolski konkurs „Zabytek Zadbany”, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami został rozstrzygnięty. W tym roku  spośród 63 zgłoszonych zabytków jury wybrało 6 laureatów i przyznało 11 wyróżnień. Wśród wyróżnionych obiektów znalazły się Biały Domek ( kategoria: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu) i Wodozbiór (kategoria: zabytki techniki) znajdujące się na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.

Oba obiekty zostały zrewitalizowane w ramach projektu „ŹRÓDŁA PRZEMIAN. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie” dofinansowanego ze środków unijnych na kwotę ponad 13 mln zł.

Biały Domek to pierwsza budowla na terenie Łazienek Królewskich wzniesiona od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. W jego wnętrzach możemy podziwiać m.in. groteski Jana Bogumiła Plerscha pierwsze tego typu dekoracje ścienne na ziemiach polskich.

Z kolei Wodozbiór, będący pawilonem ogrodowym, oprócz walorów estetycznych stanowi przykład dawnych rozwiązań technologicznych. W swoim pierwotnym założeniu pełnił on rolę zbiornika na wodę. Obecnie, dzięki zrealizowanemu projektowi stanowi dodatkową przestrzeń wystawienniczą Muzeum.

Oba zabytki odzyskały swą świetność dzięki funduszom europejskim i od tego roku ponownie są otwarte dla zwiedzających.

Zapraszamy do Łazienek Królewskich

Wróć do wiadomości