Zakończono prace remontowe w Stajniach Kubickiego w Łazienkach Królewskich

Zakończono prace remontowe w Stajniach Kubickiego w Łazienkach Królewskich

Ponad 2 lata trwał remont konserwatorski Stajni Kubickiego – najcenniejszego obiektu wchodzącego w skład tzw. folwarku łazienkowskiego. Inwestycja otrzymała wsparcie unijne w wysokości ponad 7 mln zł w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W skład folwarku – oprócz stajni – wchodzą również wozownia, kuźnia i pralnia.  Obiekty te są dowodem na silną tradycję hippiczną i wojskową Łazienek Królewskich. Przeprowadzone prace polegały na odtworzeniu dawnej formy i układu Stajni Kubickiego, w tym przywróceniu historycznych wrót. Skrzydła wschodnie i zachodnie obiektu dostosowano do potrzeb wystawienniczych. W tym miejscu goście będą mogli zapoznać się z dwiema nowymi wystawami stałymi tj. „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska manufaktura tkacka”.

Dzięki zakończonym pracom budowlanym, remontowym i konserwatorskim udało się zachować ten cenny zabytek dla przyszłych pokoleń. W Łazienkach Królewskich powstała kolejna nowoczesna przestrzeń edukacyjna i wystawiennicza, w której będzie mógł być realizowany bogaty program kulturalny.  Już w sierpniu odwiedzający Stajnie Kubickiego będą mieli okazję skorzystać m.in.: oprowadzania kuratorskiego po wystawie, rodzinnych spotkań dla miłośników koni i pojazdów konnych, warsztatów hafciarskich oraz spotkań z  konserwatorem zabytków.

Stajnie Kubickiego będą otwarte dla zwiedzających od 30 lipca. Przez pierwsze trzy dni wstęp będzie bezpłatny.

Więcej informacji:

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/stajnie-kubickiego-w-nowym-blasku

Fot. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Wróć do wiadomości