Zakończenie konserwacji najcenniejszych atlasów w zbiorach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Zakończenie konserwacji najcenniejszych atlasów w zbiorach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Zdjęcia: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Przedstawiciele Biblioteki Raczyńskich podczas ubiegłotygodniowego spotkania z prasą podsumowali efekty prac konserwatorskich, jakim poddano 23 zabytkowe atlasy z okresu od XVI do XIX wieku. Szacunkowa wartość tych liczących 32 tomy dzieł to ponad 6,5 mln zł. Najcenniejsze spośród nich wycenione są na ponad 400 tys. zł. Koszt dwu letnich prac konserwatorskich wyniósł prawie 2,5 mln złotych.

Ze względu na swoją wartość, wśród nich są unikaty na skalę światową. Atlasy są przechowywane w temperaturze około 16 stopni Celsjusza i przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności, zbiory po konserwacji powinny przetrwać w dobrym stanie kolejne kilkaset lat. mówi Anna Gruszecka, Dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

- Wszystkie atlasy zostały też zdigitalizowane i w późniejszym czasie będą udostępnione w internecie – podkreśla Krzysztof Grochowski z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Raczyńskich W sumie zeskanowaliśmy ponad siedem i pół tysiąca stron dodaje.

Wśród poddanych konserwacji atlasów są m.in.:

- najstarszy atlas w zbiorach biblioteki, czyli „Civitatum aliquot insignarum et locorum magis munitorum exacta delineatio” z 1574 r., który tematycznie związany jest z wojną turecko-wenecką, prowadzoną w latach 1570-1573;

- bardzo rzadki „Atlas von dem Regierungs Departement im Groβherzogthum Posen” z 1821 r. zawierający mapy w skali 1:150 000 wszystkich 17 powiatów ziemskich rejencji poznańskiej;

- atlas „Das fünfte Theil des Groβen Atlantis welches begreiffet die Wasser-Welt” z 1652 r. autorstwa niderlandzkiego kartografa Johannesa Janssoniusa nazywany także atlasem morskim, służący pomocą w żeglowaniu i nawigacji.

Konserwacja atlasów stanowiła część projektu pn. „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”. Wartość całkowita inwestycji wynosi ponad 21 mln złotych, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej w kwocie ponad 14 mln złotych.

W ramach projektu prowadzone są również prace budowlane i konserwatorskie w zabytkowym gmachu Biblioteki Raczyńskich łącznie z remontem instalacji elektrycznych, sanitarnych i wentylacji. W nowo wyremontowanych wnętrzach powstają pomieszczenia do przechowywania zbiorów z dziedziny sztuki i muzyki dotąd zlokalizowanych w innym obiekcie. Biblioteka zakupi również sprzęt i wyposażenie do prowadzenia nowoczesnej działalności kulturalno-edukacyjnej, w tym sprzęt przenoszący do wirtualnej rzeczywistości. Prace projektowe mają również na celu ułatwienie korzystania z przestrzeni bibliotecznych osobom o szczególnych potrzebach.

Zakończenie projektu planowane jest na drugą połowę roku.

Więcej o projekcie można znaleźc na stronie Biblioteki.

 Zdjęcia: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Zdjęcia: Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Wróć do wiadomości